Festivalul Național al Strugurelui, găzduit tradițional de raionul Cimișlia și preconizat să se desfășoare la 18 septembrie, este anulat, a anunțat Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare. Decizia a fost luată din cauza evoluției nefavorabile a situației epidemiologice și creșterii cazurilor de îmbolnăvire cu COVID-19, transmite IPN.
Ultimele date ale Ministerului Sănătății arată că în perioada 1-7 august în Republica Moldova au fost înregistrate peste 10 mii de cazuri noi de COVID-19, iar 32 de persoane au decedat ca urmare a complicațiilor provocate de noul coronavirus.
- Transport gratuit și pentru profesorii din școlile reorganizate
- Mediul de afaceri critică proiectul politicii bugetar-fiscale pentru 2027 și cere consultări extinse
- Membrii Corpului de Control al premierului și-au depus demisia
- Familiile celor doi polițiști decedați la Sângerei vor primi câte un milion de lei
- Primarul din Căușeni a fost plasat sub control judiciar

