Vicepremierul Nicu Popescu, ministru al afacerilor externe și integrării europene, a avut o întrevedere cu noua șefă a Misiunii OSCE în Republica Moldova, ambasadoarea Kelly Keiderling. Oficialii au discutat despre stadiul actual al procesului de reglementare transnistreană și situația de securitate în regiune, transmite IPN.
„M-am referit la impactul agresiunii militare a Federației Ruse împotriva Ucrainei asupra funcționării formatului de negocieri 5+2 și a dialogului dintre Chișinău și Tiraspol. Totodată, am atras atenția șefei misiunii OSCE asupra agravării continue a situației drepturilor omului în regiunea transnistreană, fiind solicitată o implicare mai activă a OSCE și Misiunii sale din Moldova în acest sens”, a declarat Nicu Popescu, citat într-un comunicat presă.
Vicepremierul a reiterat poziția autorităților de la Chișinău privind soluționarea pașnică, pe căi politico-diplomatice, a conflictului transnistrean cu respectarea suveranității și integrității teritoriale a Republicii Moldova în cadrul frontierelor recunoscute internațional și cu acordarea unui statut special pentru regiunea transnistreană.
„În încheierea întrevederii noastre, i-am urat succes ambasadoarei Kelly Keiderling în exercitarea mandatului său, asigurând-o de suportul deplin al MAEIE”, a mai spus Nicu Popescu.
- Remote, hibrid sau oficiu: ce format de muncă preferă candidații? Experiment Rabota.md
- Daniel Vodă: Reforma APL nu este o condiționalitate a Uniunii Europene
- Șoferul care a accidentat mortal doi polițiști la Sângerei, plasat în arest la domiciliu
- Accesul spre vămile Leușeni și Sculeni, blocat de protestul fermierilor
- Ministerul Culturii a publicat lista cu artiștii ale căror participări nu sunt recomandate la evenimentele desfășurate pe teritoriul Republicii Moldova

