Ofițerii Serviciului Prevenție al Secției Situații Excepționale Nisporeni, continuă informarea populației în vederea prevenirii incendiilor, intoxicațiilor cu monoxid de carbon emanat de la utilizarea sobelor defecte și a altor situații excepționale.
Astfel, în perioada 14, 15, 17 februarie 2023, întru prevenirea incendiilor, intoxicațiilor cu monoxid de carbon emanat de la utilizarea sobelor defecte precum și a altor situații excepționale, reprezentanții Serviciului au mers în localitățile Bărboieni și Bălăurești.
Primordial în vizor au fost familiile social vulnerabile, familiile numeroase și familii cu risc sporit de incendii sau intoxicații cu produse ale arderii. Totodată, în contextul intensificării activităților seismice recente la nivel regional, conform dispozițiilor IGSU a fost efectuată instruirea cadrelor didactice și a elevilor din cadrul IPG Zberoaia și IPG Bălăurești, privind comportamentul în caz de cutremur și altor situații excepționale.
Prin intermediul Direcției Învățământ, Tineret și Sport Nisporeni, a fost transmis către managerii instituțiilor de învățământ școlar și preșcolar „Ghidul de comportament al elevilor în caz de cutremur” pentru a fi studiat mai detaliat în cadrul orelor.








- Maia Sandu: Moldova își poate consolida suveranitatea prin aderarea la UE
- Sentința în dosarul creditelor neperformante de la BEM va fi pronunțată pe 30 iulie
- Guvernul Veștea, respins de Parlament. Premierul desemnat a obținut doar 189 de voturi pentru, cu 44 mai puține decât necesarul
- Rectorul UTM confirmă cazarea muncitorilor străini în căminele fostei Universități Agrare
- Emil Ceban: Reforma fiscală va distruge sistemul medical, avizul nostru este negativ

