Comisia Extraordinară de Sănătate Publică a raionului Nisporeni a decis permiterea, începând cu data de 7 februarie 2022, procesului educațional în instituțiile de învățământ general cu prezență fizică a elevilor, iar activitățile educaționale extrașcolare, planificate în perioada 5-6 februarie curent, pot fi organizate în format fizic.
Decizia a fost luată în urma analizei situației epidemiologice din raion, prezentată de Ion Ciubotaru, medic igienist CSP Nisporeni, și Nina Sterpu, șef Direcția de Învățământ Tineret și Sport Nisporeni. Conform informațiilor, la data de 4 februarie 2022 s-a constatat că pentru săptămâna 31.01 – 04.02.2022 în raion au fost înregistrate 240 cazuri de COVID-19, față de 361 săptămâna precedentă, fiind în scădere, fapt care a dus la permiterea măsurilor legate de procesul educațional.
Totodată, confom hotărârii Comisiei, se permite, în perioada februarie-martie 2022, organizarea și petrecerea olimpiadelor raionale școlare cu participarea elevilor, utilizând încăperi spațioase, respectarea suprafeței de 4 m2 la un elev și toate măsurile de prevenire a infecției.

- Remote, hibrid sau oficiu: ce format de muncă preferă candidații? Experiment Rabota.md
- Daniel Vodă: Reforma APL nu este o condiționalitate a Uniunii Europene
- Șoferul care a accidentat mortal doi polițiști la Sângerei, plasat în arest la domiciliu
- Accesul spre vămile Leușeni și Sculeni, blocat de protestul fermierilor
- Ministerul Culturii a publicat lista cu artiștii ale căror participări nu sunt recomandate la evenimentele desfășurate pe teritoriul Republicii Moldova

