Pe parcursul zile de vineri, consumul de energie electrică pentru malul drept a crescut cu 8,3% față de ziua precedentă. Potrivit Ministerului energiei, este vorba despre un consum de 15.098.000 kWh. Acesta a fost acoperit integral pe baza contractelor comerciale, fără activarea contractelor de avarie, transmite IPN.
„În ultimele 24 de ore, consumul de energie electrică din Republica Moldova a fost acoperit integral în baza contractelor comerciale, fără a fi necesară activarea contractelor de avarie”, se menționează într-un comunicat de presă.
Mai bine de jumătate din volumul necesar, a fost importat din România, iar restul a fost produs în țară. Detaliile privind sursele de energie utilizate sunt următoarele:

Totodată, Celula de criză de la Guvern precizează că pentru ziua de 4 ianuarie, la hotarul cu România a fost rezervată capacitatea comercială suficientă pentru a acoperi necesarul de consum.
Începând cu 1 ianuarie, malul drept al Nistrului nu mai primește energie de la Centrala de la Cuciurgan. Între timp, centrala MGRES a trecut la funcționarea pe cărbune și acoperă consumul de energie electrică necesar regiunii transnistrene, iar stocurile disponibile de cărbune ajung pentru o perioadă de 30 – 50 zile. Chiar și așa, pe motiv că localnicii consumă mai multă energie electrică decât se produce, în regiune au loc deconectări în evantai.
În context, Celula de criză de la Guvern precizează că autoritățile centrale țin legătura constantă cu primarii localităților vizate de deconectări, pentru schimb de informații despre situația din regiune și sunt gata să ofere ajutor.
- Concediul de maternitate și cel paternal vor fi incluse în vechimea pentru pensie
- Ucraina simplifică obținerea cetățeniei pentru etnicii ucraineni din Republica Moldova
- LIVE 🔴 Transmisiune directă de la ședința Consiliului orășenesc Nisporeni
- Rezultate preliminare BAC 2026 la Nisporeni: rata de promovare a crescut la 86,91%, iar 31 de absolvenți au obținut nota 10 din oficiu
- Un tânăr de 18 ani a murit înecat la Soltănești, Nisporeni. Salvatorii lansează un apel către populație

