Operatorii de Transport și de Sistem, Transelectrica și Moldelectrica, au semnat un contract ce permite alocarea de capacitate pentru schimburile comerciale de energie electrică pe linia de interconexiune între România și Republica Moldova. Schimburile comerciale de energie electrică vor începe imediat după finalizarea întregului proces care implică armonizarea detaliilor tehnice și aspectelor comerciale. Primele tranzacții de energie electrică între România și Republica Moldova sunt estimate pentru luna octombrie a acestui an, transmite IPN.
„Realizarea cu succes a procesului de comercializare a energiei electrice pe interconexiunea între România și Republica Moldova reprezintă un angajament de susținere între cei doi Operatori de Transport și de Sistem și, de asemenea, contribuie la dezvoltarea și buna funcționare a pieței de energie la nivel european”, se precizează într-un comunicat de presă al Transelectrica.
În 16 martie 2022 s-a realizat sincronizarea sistemelor electroenergetice din Ucraina și Republica Moldova cu sistemul electroenergetic european.
- Transport gratuit și pentru profesorii din școlile reorganizate
- Mediul de afaceri critică proiectul politicii bugetar-fiscale pentru 2027 și cere consultări extinse
- Membrii Corpului de Control al premierului și-au depus demisia
- Familiile celor doi polițiști decedați la Sângerei vor primi câte un milion de lei
- Primarul din Căușeni a fost plasat sub control judiciar

