Lotul național de box s-a întors cu trei medalii de la Campionatul European rezervat juniorilor, care a avut loc în orașul Sarajevo, Bosnia și Herțegovina. Cel mai bun rezultat l-a obținut Chiril Slepoi, care a devenit vicecampion la categoria de greutate de 52 kg, iar Vasili Buzaiji (48 kg) și Ilie Horneț (80 kg) au intrat în posesia medaliilor de bronz, transmite IPN.
Ministerul Educației și Cercetării menționează că alți cinci pugiliști moldoveni, Roman Șpac (50 kg), Nikita Negruța (57 kg), Sergiu Goian (63 kg), Alexandru Savciuc (70 kg) și Juliana Tiurnikova (52 kg), s-au oprit în sferturile de finală.
Cu trei medalii în palmares, lotul de box al Republicii Moldova s-a situat în clasamentul general pe locul 10 din cele 28 de țări participante.
- Studenții și masteranzii de la ASEM și USM pot aplica la programul „Școala finanțelor moderne”
- Avocatul poporului s-a autosesizat în cazul deținutului rănit mortal după un foc de avertisment
- Restricții de circulație pentru transportul de mare tonaj pe timp de caniculă
- Concediul de maternitate și cel paternal vor fi incluse în vechimea pentru pensie
- Ucraina simplifică obținerea cetățeniei pentru etnicii ucraineni din Republica Moldova

