Observatorii militari din cadrul Forțelor Mixte de Menținere a Păcii s-au deplasat la Chițcani, regiunea transistreană, acolo unde ar fi fopst identificată o rachetă. Potrivit Ministerului, nu este clară originea obiectului identificat și nici nu se confirmă din surse independente traiectoria acestuia, transmite IPN.
„Autoritățile statului vor continua să țină publicul informat pe măsură ce primim mai multe informații verificate cu privire la acest incident”, precizează Ministerul Apărării.
O rachetă S 300 a fost identificată în regine, a anunțat Oleg Beleakov, reprezentantul Tiraspolului în Comisia Unificată de Control. Elemente ale acestei rachete, produse în 1968, au căzut într-o grădină din satul Chițcani. Victime sau pagube nu au fost înregistrate.
- Cursul valutar oficial la 25.09.2025
- Disonanță antiromânească: indemnizații și pensii din România, dar retorică pro-rusă
- „Pentru un Parlament Curat 2025”: au fost publicate 50 de profiluri de integritate ale candidaților
- LIVE din Vânători: Lecția publică „Toți suntem Moldova” adună comunitatea
- Premii pentru participanții cu note mari la Marea Dictare Națională