Până astăzi, în Republica Moldova, cazuri de gripă sezonieră nu au fost înregistrate, a declarat pentru IPN Ștefan Gheorghiță, șeful Secției supraveghere epidemiologică a gripei și infecțiilor respiratorii acute din cadrul Agenției Naționale de Sănătate Publică (ANSP).
Săptămânal, se colectează 25-30 de probe de la persoanele cu infecții respiratorii acute, cu COVID-19 și cu semne clinice compatibile cu gripa. „Până când nu au fost depistați virușii gripali în Republica Moldova”, a declarat Ștefan Gheorgiță.
Morbiditatea prin infecții acute virale, în perioada 23-29 noiembrie, este de intensitate joasă. Se atestă o creștere a cazurilor cu 12% față de săptămâna precedentă și o descreștere cu circa 33% față de perioada similară a sezonului precedent.
Anul trecut, în această perioadă, la fel nu era nicio persoană bolnavă de gripă.
- Maia Sandu: Moldova își poate consolida suveranitatea prin aderarea la UE
- Sentința în dosarul creditelor neperformante de la BEM va fi pronunțată pe 30 iulie
- Guvernul Veștea, respins de Parlament. Premierul desemnat a obținut doar 189 de voturi pentru, cu 44 mai puține decât necesarul
- Rectorul UTM confirmă cazarea muncitorilor străini în căminele fostei Universități Agrare
- Emil Ceban: Reforma fiscală va distruge sistemul medical, avizul nostru este negativ

