Cu ocazia Zilei Independenței, ne bucurăm să sărbătorim nu doar țara noastră, ci și obiectivul nostru de a trăi în pace și în armonie în familia europeană. Independența este o comoară prețioasă, iar drumul spre aderare la Uniunea Europeană reprezintă un pas semnificativ către un viitor mai luminos.Acesta este mesajul transmis cu prilejul Zilei Independenței de către șeful diplomației moldovenești, vicepremierul Nicu Popescu.
„Astăzi, sărbătorim nu doar trecutul și realizările noastre, ci și speranțele și aspirațiile pentru viitor. Prin eforturile noastre de a promova valorile de pace, democrație și libertate, putem deveni un exemplu demn de urmat pentru toate națiunile. Integrarea europeană este un angajament către prosperitate, cooperare și înțelegere reciprocă, aducând cu sine oportunități infinite și legături puternice. Să privim înainte cu încredere, unitate și dorința comună de a construi un viitor în care cetățenii noștri să se bucure de toate beneficiile oferite de integrarea europeană. Fie ca această zi să aducă împlinirea tuturor eforturilor noastre și să marcheze un nou capitol strălucitor în istoria Republicii Moldova.
La mulți ani, Republica Moldova! La mulți ani, pace și integrare europeană!”, se mai spune în mesaj.
- Guvernul Veștea, respins de Parlament. Premierul desemnat a obținut doar 189 de voturi pentru, cu 44 mai puține decât necesarul
- Rectorul UTM confirmă cazarea muncitorilor străini în căminele fostei Universități Agrare
- Emil Ceban: Reforma fiscală va distruge sistemul medical, avizul nostru este negativ
- Cursul valutar oficial – 23.06.2026
- Ursula von der Leyen: UE pregătește un nou pachet de 120 de milioane de euro pentru securitatea Moldovei

