ALBASAT
Actualitate Societate

O singură companie s-a înscris la licitația de la Aeroport

Licitația pentru spațiile comerciale din Aeroportul Internațional Chișinău s-a încheiat astăzi la prânz. Compania Lagardere este singura care și-a depus dosarul.

Contactată de IPN, șefa serviciului de presă a Aeroportului, Natalia Cojocaru, a precizat că s-a întrunit Comisia de licitație, iar până la finalul zilei ar urma să fie emis un comunicat de presă cu mai multe detalii. 

De mai multe luni statul încearcă să organizeze licitații privind închirierea spațiilor comerciale de la Aeroport. Au fost cel puțin trei tentative eșuate, ultima dată licitația fiind suspendată în luna iunie. Aceasta după ce Curtea Constituțională a declarat neconstituționale prevederile legale ce extind termenul de dare în arendă a spațiilor din Aeroport. Legea a fost reexaminată și votată din nou în Parlament. La mijlocul lunii august, Aeroportul Internațional Chișinău a anunțat despre reluarea procesului de desfășurare a licitației pentru locațiunea activelor neutilizate destinate activității de Travel Retail & Food and Beverages.

Related posts

Тудор Делиу, кандидат в президенты от ЛДПМ, подал документы в ЦИК

Albasat

Luptătorii Vitalie Eriomenco și Alexandrin Guțu au devenit campioni mondiali U-23

AlbasatTV, Nisporeni

Moldova va deține președinția-în-exercițiu în cadrul Inițiativei Central Europene

AlbasatTV, Nisporeni

Leave a Comment