Sâmbătă se așteaptă un consum de energie electrică mai mic decât vineri, cu 7%. Energocom precizează că a făcut rezervările de capacități necesare malului drept la hotarul cu România pentru a suplini cererea internă cu electricitate importată, transmite IPN.
Astfel, pentru sâmbătă, 25 ianuarie, necesarul de consum al Republicii Moldova va fi acoperit cu energie electrică generată de centralele de termoficare din Chișinău și Bălți, energia produsă de instalațiile regenerabile, plus energia importată.
Deconectări nu vor fi.
- Canicula afectează Europa: școli închise, numeroase apeluri la ambulanță și perturbări ale transportului public
- Marcel Bolboaca-Negru, numit atașat al apărării în cadrul Ambasadei SUA în Republica Moldova
- Autoritățile refuză aprobarea investițiilor companiei Flyone și solicită schimbarea proprietarului
- Cursul valutar oficial – 25.06.2026. Vezi cotațiile stabilite de BNM
- Procurorii cer arest preventiv pentru șoferul care a accidentat mortal doi polițiști la Sângerei

