Secretarul general al Consiliului Europei, Alain Berset, își începe astăzi vizita la Chișinău. Acesta este în prima sa vizită oficială în Republica Moldova, transmite IPN.
Timp de două zile, 12-13 februarie, oficialul european va participa la mai multe evenimente, va avea întâlniri cu președinta Maia Sandu, prim-ministrul Dorin Recean și președintele Parlamentului Igor Grosu, precum și cu reprezentanți ai societății civile și ai sistemului judiciar.
Potrivit informațiilor, discuțiile se vor axa pe prioritățile-cheie, inclusiv drepturile omului, democrația și statul de drept.
În contextul vizitei, astăzi urmează să fie lansat Planul de Acțiune al Consiliului Europei pentru Republica Moldova (2025-2028).
- Rusia mărește de 10 ori taxa pentru cetățenie, după facilitățile acordate regiunii transnistrene
- 32 de ani de la adoptarea Constituției. Maia Sandu: Ne unește prin aceleași aspirații pentru țară
- Ședința Guvernului Republicii Moldova din 29 iulie 2026
- Avansarea negocierilor de aderare, discutată de premierul Tofan cu ambasadoarea UE
- Numărul apelurilor la 112 a depășit 1,1 milioane în prima jumătate a anului

