Viorel Doagă va asigura interimatul funcție de șef al Serviciului Vamal. Un proiect de hotărâre în acest sens a fost aprobat la ședința Guvernului, transmite IPN.
Viorel Doagă are o experiență de circa 20 de ani în cadrul Serviciului Vamal. În 2019 a mai asigurat interimatul funcției.
Tot astăzi, Igor Talmazan, a fost eliberat din funcția de șef al Serviciului Vamal, în baza cererii depuse. Dorin Recean a remarcat integritatea și corectitudinea fostului șef de la Serviciul Vamal, menționând că „este un exemplu pentru funcționarii publici”.
În aceeași ședință, Nadejda Burciu a fost eliberată din funcția de secretar de stat la Ministerul Justiției, din 10 aprilie, iar în locul acesteia a fost numit Ruslan Lungu.
Ion Creșțu a fost numit director general adjunct al Agenției Geodezie, Cartografie și Cadastru, din 15 aprilie, urmare a promovării concursului.
- Oportunitate pentru angajatorii din Nisporeni: acces direct la profesioniști moldoveni din diaspora
- CALM cere instituțiilor europene să monitorizeze reforma administrației publice locale din Moldova
- Nou sprijin financiar pentru Ucraina și noi sancțiuni împotriva Rusiei, aprobate în Congresul SUA
- Fotografiile postate din concediu pot atrage hoții. Poliția avertizează asupra riscurilor
- Cursul valutar oficial – 05.06.2026

