România va acorda, cu titlul de gratuit, peste 45 de milioane de lei românești Republicii Moldova, din Fondul de rezervă al Guvernului român, drept ajutor umanitar. Un anunț în acest sens a fost făcut de ministrul finanțelor al României, Florin Cîțu, transmite IPN.
„În ședința de Guvern de astăzi au fost aprobate mai multe hotărâri de Guvern care realocă resurse din Fondul de rezervă al Guvernului către sectoare importante din economie, în primul rând către Ministerul Sănătății pentru achiziționarea medicamentelor necesare pentru tratamentul bolnavilor cu infecția COVID, precum și pentru acordarea de către România a unui ajutor umanitar extern, cu titlul gratuit pentru Republica Moldova, 45,405 mii lei”, a declarat Florin Cîțu după ședința Guvernului din 17 decembrie.
În Republica Moldova, infecția COVID-19 a afectat până acum 133,3 mii de oameni.
- Ursula von der Leyen: UE pregătește un nou pachet de 120 de milioane de euro pentru securitatea Moldovei
- Summitul Moldova-UE: Bruxellesul susține avansarea rapidă a negocierilor de aderare
- Noi restricții pentru fumători: din 24 iunie se extinde lista locurilor unde fumatul e interzis
- Amenzi de zeci de mii de lei în raionul Florești pentru arderi ilegale de deșeuri vegetale
- Dosarul expulzării profesorilor turci, restituit procuraturii pentru reluarea urmăririi penale

