Noul șef al Inspectoratului de Poliție Nisporeni, Sergiu Andronache, a avut o întrevedere cu președintele raionului Nisporeni, Vasile Mărcuță.
În cadrul discuției, noul șef al Inspectoratului de Poliție Nisporeni și-a exprimat intenția de a continua activitatea instituției, orientată spre asigurarea siguranței cetățenilor raionului Nisporeni, prevenirea și stoparea infracțiunilor criminale, inclusiv prin colaborarea cu Consiliul raional Nisporeni.
Amintim că, Sergiu Andronache a fost numit șef al IP Nisporeni la 21 septembrie curent. Noul conducător al inspectoratului și-a început activitatea în aceeași subdiviziune în anul 2003, unde a activat până în anul 2017.
Începând cu anul 2022, Sergiu Andronache a activat în cadrul Secției monitorizare și documentare trafic rutier a Direcției Poliției de Patrulare a INSP. Până la 19 septembrie 2023, funcția de șef al subdiviziunii IP Nisporeni a fost deținută de Dianu Savciuc.
- Ger puternic și polei: avertismentul poliției pentru locuitorii raionului Nisporeni
- Deconectări de lumină și în nordul țării. Sunt afectați circa 2 700 de consumatori
- În jur de 1 700 de consumatori rămâneau joi dimineața fără curent electric
- BERD a investit peste 500 mln euro anul trecut în Moldova, aproape dublu față de 2024
- Cursul valutar oficial la 29.01.2026

