ALBASAT
Actualitate Societate

Cod galben de inundații locale. Ploile puternice pot crește nivelul râurilor

Meteorologii au emis avertizare cod galben de scurgeri intensive pe pante și inundații locale. Avertizarea este valabilă până miercuri și vizează toate localitățile din Moldova care sunt traversate de râuri, cu excepția râurilor Nistru și Prut, transmite IPN.

Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, în urma ploilor puternice se prognozează izolat scurgeri intensive pe pante cu formarea viiturilor rapide și posibile inundații locale, alături de creșterea debitelor bazinelor acvatice.

Autoritățile locale și administratorii barajelor sunt îndemnați să monitorizeze starea lucrărilor hidrotehnice și să fie pregătiți pentru evacuarea apei.

Duminică a fost emis cod galben de ploi puternice pe tot teritoriul Moldovei, cu acumulări de 15-45 de litri pe un metru pătrat.

Related posts

Nicu Popescu: Republica Moldova își propune să adere la UE în 2030

AlbasatTV, Nisporeni

Reprezentanți ai programului japonez de granturi KUSANONE, în vizită la Spitalul Raional Nisporeni

AlbasatTV, Nisporeni

Republica Moldova trebuie să aibă capacitatea de a depune proiecte la Inițiativa celor Trei Mări, opinii

AlbasatTV, Nisporeni

Leave a Comment