Raionul Nisporeni va beneficia de un autoclav de prelucrare a deșeurilor rezultate din activitatea medicală a Instituțiilor Medico-Sanitare Publice din raion. Proiectul de finanțare pentru achiziționarea recipientului a fost aprobat în cadrul ședinței ordinare de ieri, 4 februarie, a Consiliului raional Nisporeni.
Pe ordinea de zi au mai fost incluse subiectele ce țin de aprobarea proiectelor de finanțare privind reparația pardoselii Sălii Sportive, cu executarea rețelei de drenaj interior, și procurarea mobilierului pentru Hotelul din incinta Centrului de Tineret și Sport din orașul Nisporeni.
Potrivit Consiliului raional Nisporeni, aceste proiecte au fost inițiate de către Consiliul raional cu suportul Consiliului Județean Ialomița și Consiliul Județean Vaslui, în contextul înțelegerii de cooperare între unitățile teritorial-administrative.
- Accesul spre vămile Leușeni și Sculeni, blocat de protestul fermierilor
- Ministerul Culturii a publicat lista cu artiștii ale căror participări nu sunt recomandate la evenimentele desfășurate pe teritoriul Republicii Moldova
- Alexandru Munteanu: Moldova va contribui la reconstrucția Ucrainei și la stabilitatea regională
- Au fost afișate rezultatele examenelor de absolvire a gimnaziului: matematica rămâne cea mai dificilă probă
- Rata de promovare la BAC a ajuns la 75,4%: record de elevi cu media 10 și zero cazuri de fraudă

