Ploile de la sfârșitul săptămânii trecute, care continuă și astăzi, au cauzat pagube și instituțiilor de învățământ din municipiul Chișinău. Mai mulți manageri au raportat scurgeri din tavan sau subsoluri inundate. O grădiniță a rămas astăzi închisă, după ce apele au ajuns în depozitul cu produse alimentare, transmite IPN.
„Din cele 56 de instituții de învățământ afectate de ploi, în 44 am atestat scurgeri la ultimele etaje. Acoperișurile sunt plate, iar sistemul de evacuare nu a făcut față volumului mare de apă care a căzut în ultimele două zile. În patru instituții avem, pe alocuri, subsoluri inundate. Cea mai gravă situație este la grădinița nr. 54, unde depozitul cu produse alimentare a fost inundat. Am luat decizia de sistare a activității acestei instituții pentru ziua de astăzi”, a precizat șeful adjunct al Direcției generale educație, tineret și sport, Andrei Pavaloi, la ședința serviciilor municipale.
Grădinițele din imediata apropiere au preluat copiii care nu au putut să fie lăsați acasă. Administrația va transfera depozitul de produse alimentare în alt spațiu, iar mâine grădinița își va putea relua activitatea.
- GALERIE FOTO | Zilele Orașului Nisporeni 2026 – Momente de sărbătoare surprinse de ALBASAT
- Cazul dronei din Galați, la ONU: România prezintă probe, iar 56 de state condamnă Rusia
- Impozitul pe bunurile imobiliare trebuie achitat până pe 30 iunie, SFS
- Atacuri rusești în Ucraina: 10 morți, 111 răniți și pagube produse infrastructurii
- Bacalaureatul 2026 a început cu examenul la Limba română pentru alolingvi

