Peste 9000 de pacienți asigurați au fost operați de cataractă în 2023 în instituțiile medicale contractate de Compania Naţională de Asigurări în Medicină. Fondurile alocate au constituit 122 de milioane de lei. Costul mediu pentru un pacient depășește 13 mii de lei, transmite IPN.
Intervențiile de cataractă au fost realizate anul trecut în 17 instituții medicale: nouă publice, una departamentală și șapte private.
În acest an, pentru efectuarea operațiilor de cataractă au fost planificați peste 141 de milioane de lei. De astfel de intervenții beneficiază toate persoanele asigurate care au indicaţii medicale şi se află pe lista de aşteptare. În perioada 2022-2023, timpul de așteptare pentru aceste operații s-a redus la un an.
- Oportunitate pentru angajatorii din Nisporeni: acces direct la profesioniști moldoveni din diaspora
- CALM cere instituțiilor europene să monitorizeze reforma administrației publice locale din Moldova
- Nou sprijin financiar pentru Ucraina și noi sancțiuni împotriva Rusiei, aprobate în Congresul SUA
- Fotografiile postate din concediu pot atrage hoții. Poliția avertizează asupra riscurilor
- Cursul valutar oficial – 05.06.2026

