Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, efectuează o vizită în Austria. Șefa statului participă la Forumul European Alpbach 2022, cu genericul: „Noua Europă”, transmite IPN.
Președinția de la Chișinău precizează că Maia Sandu participa la evenimentul internațional la invitația omologului său austriac, președintele federal Alexander Van der Bellen.
În marja Forumului, Maia Sandu va avea o întrevedere bilaterală cu cancelarul federal al Republicii Austria, Karl Nehammer.
- Transport gratuit și pentru profesorii din școlile reorganizate
- Mediul de afaceri critică proiectul politicii bugetar-fiscale pentru 2027 și cere consultări extinse
- Membrii Corpului de Control al premierului și-au depus demisia
- Familiile celor doi polițiști decedați la Sângerei vor primi câte un milion de lei
- Primarul din Căușeni a fost plasat sub control judiciar

