Guvernul a aprobat sancțiuni mai aspre pentru membrii birourilor electorale ale secțiilor de votare care vor evita nejustificat să ofere buletine de vot alegătorilor. Dacă până acum amenzile erau între 300 și 600 de lei, după modificarea Codului Contravențional acestea vor fi între 2800 și 5000 de lei, transmite IPN.
Ministerul Afacerilor Interne precizează că majorarea sancțiunii pentru neoferirea buletinului de vot persoanei înscrise în lista electorală sau înmânarea către un singur alegător a mai multor buletine este necesară pentru a garanta exercitarea fără impedimente a drepturilor fundamentale de a alege și de a fi ales.
Modificările la Codul Contravențional urmează să fie examinate și aprobate de Parlament.
- Ursula von der Leyen: UE pregătește un nou pachet de 120 de milioane de euro pentru securitatea Moldovei
- Summitul Moldova-UE: Bruxellesul susține avansarea rapidă a negocierilor de aderare
- Noi restricții pentru fumători: din 24 iunie se extinde lista locurilor unde fumatul e interzis
- Amenzi de zeci de mii de lei în raionul Florești pentru arderi ilegale de deșeuri vegetale
- Dosarul expulzării profesorilor turci, restituit procuraturii pentru reluarea urmăririi penale

