Secretarul de stat al Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Tatiana Zatîc, susţine că situația epidemiologică din ţară este îngrijorătoare. Potrivit datelor actualizate, numai în ultima săptămână rata de cazuri letale a crescut cu peste 30%, Republica Moldova poziționându-se pe locul trei în lume după numărul de decese raportate. Declaraţiile au fost făcute la şedinţa de aseară, 16 martie, a Consiliului consultativ de sănătate publică pe lângă Prim-ministru, transmite IPN.
Tot la sfârşitul zilei de ieri, Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale a raportat alte 33 de decese provocate de COVID-19. Este vorba de 19 femei şi 14 bărbaţi. Cea mai tânără victimă avea 48 ani, un bărbat din Chișinău. Bilanțul cazurilor de COVID-19 în țară a ajuns la 207012. În total, în cadrul instituțiilor medico-sanitare spitalicești, sunt internați 4411 pacienți confirmați cu infecția COVID-19, dintre care 335 în stare extrem de gravă.
Până în prezent, în Republica Moldova au fost vaccinate 16131 persoane. Reacţii post-imunizare uşoare au manifestat 326, iar opt persoane vaccinate – reacţii moderate.
- Procurorii cer arest preventiv pentru șoferul care a accidentat mortal doi polițiști la Sângerei
- Studenții vor trebui să declare dacă au folosit inteligența artificială la redactarea lucrărilor universitare
- Mașinile cu sistem eCall vor putea alerta automat serviciul 112 în caz de accident
- Primul caz de Ebola în Franța, confirmat la un medic revenit din Congo
- Transport gratuit și pentru profesorii din școlile reorganizate

