Patru tineri au fost reținuți într-un dosar de contrabandă cu mijloace bănești în sumă de peste 180 de mii de dolari. Suspecții au ascuns banii în buzunarele din scurtă și în pantaloni, precum și sub centura de la brâu, transmite IPN.
Cazul a avut loc la Postul vamal Vulcănești, la intrarea în țară din Ucraina. Cei patru tineri, cu vârstele cuprinse între 22 și 31 de ani, au selectat culoarul verde – „nimic de declarat”. Totuși, vameșii au dispus efectuarea controlului fizic detaliat al mașinii și bunurilor transportate, iar banii au fost găsiți la suspecți.
Ulterior, ofițerii vamali au desfășurat cinci percheziții la domiciliile și în mijloacele de transport ale bănuiților. Unul dintre ei a fost anterior cercetat și pentru organizarea migrației ilegale, furt și accidente.
Procurorii urmează să determine necesitatea aplicării arestului preventiv, inclusiv să stabilească destinația celor peste 180 de mii de dolari.
- Vămile din România, blocate miercuri de o grevă de două ore
- Toate pădurile din țară vor fi inventariate, iar datele vor putea fi accesate digital
- Cinci partide ar ajunge în Parlament în cazul unor alegeri anticipate, sondaj
- Certificate false pentru bacalaureat. CNA a efectuat percheziții într-un dosar de corupție
- Oportunitate pentru tineri: Poliția din Nisporeni anunță recrutări pentru Academia „Ștefan cel Mare”

