Departamentul trezoreriei Statelor Unite ale Americii a anunțat sancțiuni împotriva a doi oligarhi moldoveni, Vladimir Plahotniuc și Ilan Șor, precum și împotriva mai multor entități și persoane asociate acestora. Anunțul a fost făcut ambasadorul SUA în Republica Moldova, Kent D. Logsdon. Potrivit diplomatului, sancțiunile au fost impuse pentru acțiuni de corupție sistemică și interferență în alegeri, susținută de Kremlin, transmite IPN.
- Procurorii cer arest preventiv pentru șoferul care a accidentat mortal doi polițiști la Sângerei
- Studenții vor trebui să declare dacă au folosit inteligența artificială la redactarea lucrărilor universitare
- Mașinile cu sistem eCall vor putea alerta automat serviciul 112 în caz de accident
- Primul caz de Ebola în Franța, confirmat la un medic revenit din Congo
- Transport gratuit și pentru profesorii din școlile reorganizate

